Διάσημοι δυσλεκτικοί

O  Χένρι  Ουίνκλερ  είναι  πολύ  γνωστός  ηθοποιός  στην  Αμερική.  Έχει  παίξει  σε  πολλές  σειρές  και  ταινίες  από  το  1970-2000.  Εκτός  από  την  ηθοποιία  λάτρευε  πολύ  τις  μηχανές.  Η  δυσλεξία  του  διαγνώστηκε  όταν  ήταν  35  χρονών.
Έχει  γράψει  πάνω  από  12  βιβλία  με  ήρωα  τον  Χανκ  Ζιπζερ,  ένα  δεκάχρονο  αγόρι  με  δυσλεξία.  Τα  βιβλία  του  έχουν  γίνει  τηλεοπτική  σειρά  και  έχουν  πουλήσει  πάνω  από  20  εκατομμύρια  αντίτυπα.

«Μια  από  τις  δυσκολίες  που  αντιμετώπιζα νέος  ήταν  να  κάνω  το  μυαλό   μου  να  καταλάβει  πώς  θα  συντονίζω  το  γκάζι,  τον  συμπλέκτη  και  το  φρένο  στη  μηχανή.  Δεν  μπορούσα  με  τίποτα  να  το  καταφέρω.  Έτσι  ποτέ  δεν  κατάφερα  να  οδηγήσω  αυτή  τη  φοβερή  Χάρλει  Ντάβινσον,  που  πάντα  ήθελα.
Η  ζωή  μου  όμως  άλλαξε  ξαφνικά.  Αυτή  τη  στιγμή  είμαι  μέλος  σε  μία  ομάδα  συγγραφέων  και  κάνω  αυτό  που  φοβόμουν  μια  ζωή.  Δεν  διάβαζα  βιβλία.  Και  να  που  τώρα  εγώ  ο  ίδιος  γράφω  βιβλία  με  τα  οποία  κάνω  τα  παιδιά  να  διασκεδάζουν.  Ούτε  εγώ  δεν  μπορώ  να  το  πιστέψω.

Πριν  από  λίγα  χρόνια  ένας  φίλος  μού  πρότεινε  να  γράψω  ένα  βιβλίο  και  εγώ  του είπα:  «Eίσαι  τρελός!  Eίμαι  ένας  πολύ  κακός  αναγνώστης  και  ήμουν  ένας  από  τους  χειρότερους  μαθητές  στο  σχολείο. Δεν  μπορώ  να  γράψω  ένα  βιβλίο».  Απέρριψα  την  ιδέα  εντελώς.  Ένα  χρόνο  μετά  μου  το  ξαναπρότεινε  και  μου  είπε:  «τώρα  θα  σου  γνωρίσω  την  Λιν  Όλιβερ  (Αμερικανίδα  συγγραφέας  παιδικών  βιβλίων,  συνεργάτης  του  στη  σειρά  των  βιβλίων  του).

Ταξιδεύω  στην  Αμερική,  στην  Αγγλία  στην  Ιταλία,  όπου  συναντώ  πολλά  παιδιά  που  έχουν  δυσλεξία.  Όλα  τους  γελούν  με  τα  ίδια  αστεία  και  όταν  τα  ρωτήσεις  σε  τι  είναι  καλά,  όλα  ξέρουν  να  απαντήσουν.  Άλλος  στο  ποδόσφαιρο,  άλλη  στη  ζωγραφική,  στην  ιππασία,  στα  μαθηματικά,  στην  ορθογραφία,  στο  να  είναι  καλοί  φίλοι.  Έγραψα  ένα  βιβλίο  στα  πενήντα  μου,  επειδή ακριβώς  όλα  τα  προηγούμενα  χρόνια  φοβόμουν  τις  λέξεις.

Είναι  σοκαριστικό  το  πόσες  από  τις  δυνατότητές  μας  δεν  τις  εκμεταλλευόμαστε,  τις  αφήνουμε  να  γλιστρούν  σαν  νερό  μέσα  από  τα  χέρια  μας.  Ζω  έχοντας  στο  μυαλό  μου  δύο λέξεις:  την  επιμονή  και  την  ευγνωμοσύνη.  Η  επιμονή  είναι  αυτή  που  σε  πηγαίνε ι εκεί  όπου  κάθε  φορά  θέλεις  να  φτάσεις  και  η  ευγνωμοσύνη  είναι  αυτή  που  δεν  σε  αφήνει  να  θυμώνεις  στη  διαδρομή.
Παρόλα  αυτά  είμαι  λιγάκι  θυμωμένος  γιατί  έχασα  τόσο  χρόνο  και  δεν  έκανα  νωρίτερα  αυτό  που  τώρα  για  μένα  είναι  πάθος  ζωής  (το  γράψιμο  των  βιβλίων).  Kι  αυτό  επειδή  έλεγα  στον  εαυτό  μου  «Δεν  μπορώ»  αντί  να  πω:  «Ξέρεις  τι;  Ας  το  δοκιμάσω.  Και  μετά  αποφασίζω  αν  μπορώ  ή  δεν  μπορώ  να  το  κάνω».
Συνέντευξη  στον  Fernette  Eide

Η  Γούπι  Γκόλπεργκ  είναι  πασίγνωστη  και  αγαπημένη  κωμική  κυρίως  ηθοποιός  στην  Αμερική  με  δεκάδες  ταινίες  στο  ενεργητικό  της.  Είναι  μία  από  τις  πρώτες  διάσημες  που  μίλησε  ανοιχτά  για  τη  δυσλεξία  της.
«Δεν  θέλεις  να  είσαι  καθυστερημένος  όλη  σου  τη  ζωή.  Εμένα  όμως  για  ένα  μεγάλο  διάστημα  της  ζωής  μου  με  έβλεπαν  έτσι,  γιατί  δεν  τα  κατάφερνα  με  τις  εργασίες  του  σχολείου.  Ήξερα  πώς  δεν  είμαι  χαζή,  ήξερα  πώς  δεν  είμαι  ανίκανη.  Αν  μου  διάβαζες  κάτι  θα  μπορούσα  να  σου  πω  τα  πάντα  όσα  άκουσα.  Εκείνη  την  εποχή  όμως  κανείς  δεν  ήξερε  τίποτα  για  τη  δυσλεξία.»

H  Σερ  είναι  διάσημη  Αμερικανίδα  τραγουδίστρια με  σειρά  από  μεγάλες  επιτυχίες.  Συνειδητοποίησε  ότι   έχει  δυσλεξία  στα  τριάντα  της,  όταν  έκανε  τεστ  διάγνωσης  για  την  κόρη  της.
" Είμαι  πολύ  κακή  αναγνώστρια.  Δεν  γράφω  γράμματα.  Οι  αριθμοί  κι  εγώ  δεν  έχουμε  καμία  σχέση.  Οκ,  μπορώ  να  πάρω  ένα  τηλέφωνο,  αρκεί  να  μην  έχει  πολλά  νούμερα.  Γράφω  το  πρώτο  γράμμα  μιας  λέξης  και  το  μυαλό  μου  τρέχει κατευθείαν  στο  τελευταίο.  Βλέπω  τις  λέξεις  να  ανακατεύονται  όλες  μαζί.  Κι  όταν  βλέπω  τις  λίστες  με  τα  100  και  200  πρώτα  τραγούδια  είναι  φοβερές.  Νομίζω  ότι  τέτοιες  λίστες  σαν  αυτές  που  βλέπω  δεν  τις  έχει  εφεύρει  κανείς  μέχρι  τώρα."